هفت زن ایرانی تاثیر گذار در خارج از ایران

کشور ایران در دنیای امروزه یکی از پیشرو ترین و قدرتمندترین کشورها در زمینه های مختلف در جهان می باشد که تمام این پیشرفت ها و افتخار آفرینی ها به لطف حضور تعداد زیادی از دانشمندان و افراد نخبه ایرانی است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز شناخته شده هستند که هر یک از این افتخارات مایه مفتخر بودن ملت ایران شده است که در ادامه مجله وبسایت خونمونه 7 زن ایرانی تاثیرگذار در خارج از ایران را به شما معرفی میکند

1- خانم انوشه انصاری

او، متولد شهر مشهد در ایران است و در سال ۱۳۶۳ خورشیدی (۱۹۸۴)، به همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. انوشه، گواهی‌نامهٔ کارشناسی خود را در رشتهٔ مهندسی الکترونیک و علوم رایانه (EECS)، از دانشگاه جورج میسون و نیز، گواهی‌نامهٔ کارشناسی ارشد خود را در زمینهٔ مهندسی الکترونیک، از دانشگاه جورج واشینگتن دریافت کرده‌است.
وی، نخستین فضانورد با اصلیت ایرانی در جهان است و نیز، نخستین زن کیهان‌گرد و چهارمین نفری است که هزینهٔ سفر فضایی خود را پرداخت کرده‌است. او همچنین، پس از عبدالاحد مومند فضانورد افغانستان، دومین فضانورد فارسی‌زبان است. انصاری، ترجیح می‌دهد که در مورد خود، از عنوان «فضانورد همراه» به جای واژهٔ «گردشگر فضایی»، استفاده کند. وی، در روی لباس خود، دو پرچم ایران و آمریکا را نقش کرده بود. وی، دلیل این کار را اظهار دِین خود به این دو کشور-که در موفقیت وی نقش داشته‌اند-، بیان کرد.

2- پروفسور رکسانا مصلحی

او در ایران زاده، و در کانادا بزرگ شده‌است. وی هم‌اینک استادیار همه‌گیرشناسی و آمار زیستی در دانش‌گاه آلبانی، دانشگاه ایالتی نیویورک است؛ جایی که او به‌تدریس دوره‌های متعددی، از قبیل آنچه خودش در ژنتیک و همه‌گیرشناسی مولکولی گسترش داده‌است، اشتغال دارد. از طریق پژوهش‌هایش، او به درک علل ارثی بیماری‌ها و تأثیرات متقابل ژن – محیط بر خطر گسترش بیماری کمک کرده‌است.
رکسانا یک زن ایرانی محقق است که در دنیا به سبب شیوه ی بسیار عالی تدریس و همچنین تحقیقاتش به شهرت رسیده، او برند ی جایزه ی سیب طلایی از مدرسه سلامت آلبانی به خاطر تدریس فوق العاده اش شده است، همچنین از طرف موسسه‌ ی ملی بهداشت (NIH) دو جایزه به پاس تحقیقاتی که انجام داده به او اهدا شده است. در دورانی که او در دانشگاه بریتیش کلمبیا بود، جایزه ای بدلیل تدریس عالی به عنوان استادیار به او اهدا شده بود.

3- مریم میرزاخانی (ریاضی دان)

مریم میرزاخانی (۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ – ۲۳ تیر ۱۳۹۶) ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برندهٔ مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است.
از مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریهٔ پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.
روز تولد مریم میرزاخانی ۲۲ اردیبهشت (دوازدهم مه) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نامگذاری شد

4- ماریا خرسند ( مسئول پروژه بلوتوث)

ماریا خرسند (متولد ۱۲ ژوئن ۱۹۵۷ در ساری)دانشمند رایانه و مدیر ارشد اجرایی ایرانی اهل سوئد است. او در مدتی که مدیرعامل شرکت اریکسون در سوئد بود، موفق شد به یکی بنیان‌گذاران فناوری بلوتوث بدل شود..
او فوق لیسانس خود را از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در فولرتون دریافت کرد. او در زمان دانشجویی، با یک دانشجوی سوئدی ازدواج کرده و باهم به سوئد برگشتند.
خرسند در حال حاضر مدیریت تولید سخت‌افزار شرکت دل در سوئد را بر عهده دارد

5- گلی عامری از زنان تاثیر گذار ایرانی در ارتباطات

عامری متولد ۲۶ سپتامبر ۱۹۵۶ (میلادی) برابر با چهارم مهر ۱۳۳۵ خورشیدی در تهران است و دانش‌آموخته دانشگاه استنفورد و دانشگاه پاریس سوربون است، و عضو حزب جمهوری خواهان آمریکا است.
پیش تر از این، گلی عامری در سال ۲۰۰۵ از سوی جرج بوش به عنوان یکی از اعضای هیئت سه نفرهٔ آمریکا در شصت و یکمین نشستکمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد معرفی شده بود.عامری به سمت معاون آموزشی وزارت امور خارجه آمریکا منصوب شد. این دفتر زیر نظرستاد کارکنان ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

6- خانم کریستین امان پور فعال در شبکه های خبری

کریستیان امانپور (زادهٔ ۱۲ ژانویه ۱۹۵۸ در لندن) یکی از خبرنگاران نامدار جهان است. او که پیش‌تر به مدت ۲۰ سال گزارشگر ارشد بخش اخبار بین‌المللی شبکه خبری سی‌ان‌ان بود از سال ۲۰۱۰ مجری برنامه «این هفته» در شبکه ای‌بی‌سی است
او از خبرنگاران جنگی مشهور جهان به‌شمار می‌رود. گزارش‌های امان‌پور از بالکان باعث شد که در سال ۱۹۹۴ جایزه امی دو جایزه جورج فاستر پیبادی، دو جایزه جورج پولک و جایزه شجاعت در گزارشگری دریافت کند. در دسامبر ۱۹۹۲، هنگام آغاز عملیات نیروهای آمریکا در سومالی، امان‌پور برای مدت کوتاهی به سومالی رفت تا از موگادیشو به‌طور زنده گزارش کند.
گفته می‌شود امان‌پور بالاترین دستمزد را در میان خبرنگاران جهان دارد. گزارش‌های او تضمین‌کنندهٔ اهمیت یک خبر است. بسیاری از درها که به روی خبرنگاران دیگر بسته است به روی او گشوده می‌شود.
امان‌پور مصاحبه‌های بسیاری انجام داده‌است که از آن جمله می‌توان به مصاحبه باژاک شیراک ، محمود عباس ۲۰۰۳، ملک عبدالله ۱۹۹۹، پرویز مشرف ۲۰۰۱، یاسر عرفات ۲۰۰۰، محمد خاتمی ۱۹۹۷،محمود احمدی‌نژاد، حسن روحانی ۲۰۱۳ و مسعود بارزانی ۲۰۱۴ اشاره کرد.

7- پریسا تبریز مدیر گروه مهندسی امنیت اطلاعات گوگل

پریسا تبریز ) متولد ۱۹۸۳) متخصص امنیت رایانه‌ای اهل ایالات متحده است. او هم‌اکنون برای شرکت گوگل کار می‌کند در آنجا به او لقب «شاهزاده امنیت» را داده‌اند. نشریه فوربس از پریسا تبریز به عنوان یکی از ۳۰ چهره برتر در زمینه تکنولوژی، در کنار افرادی چون مارک زاکربرگ نام برده‌است. او در گوگل ریاست بخشی را بر عهده دارد که از ۳۰۰ هکر در اروپا و آمریکا تشکیل شده و وظیفه بررسی تهدیدات امنیتی مرتبط با موتور جستجوی گوگل و همین‌طور دیگر محصولات این شرکت، از جمله مرورگر گوگل کروم را بر عهده دارند.
پریسا تبریز فرزند یک پزشک ایرانی و پرستاری لهستانی است و در حومه شهر شیکاگو، ایلینوی بزرگ شده‌است. جالبه فامیلیش تبریز! پریسا تبریز در سال ۲۰۰۷ به استخدام شرکت گوگل درآمد و تا سال ۲۰۱۱ مدیر و متخصص امنیت در این شرکت بود که بعدها گسترش یافت و هم‌اکنون بیش از ۲۵۰ متخصص امنیت در آن مشغول هستند و اکنون ریاست بخش مهندسی مرورگر گوگل کروم را بر عهده دارد. بنا به گفته پریسا تبریز، او تنها وقتی که به دانشگاه رفته بود با رایانه‌ها آشنا شد و پیش از آن وقت خود را صرف فعالیت‌های هنری و ورزشی می‌کرده‌است. او به صخره‌نوردی علاقه‌مند است و پس از پایان کارش، به باشگاه مورد علاقه خود رفته و در آنجا به تمرین می‌پردازد که بیشتر مشتریان این باشگاه از کارمندان گوگل هستند.

قطعا زنان ایرانی بشتری در دنیا در تمامی رشته ها زبان زد خاص و عام هستند و توانسته اند افتخارات بسیار زیادی را به ارمغان بیاورند که در این مقاله اسمی از ایشان برده نشده است ولی ما هم مثل تمام دنیا به وجود و حضور زنان این سرزمین افتخار میکنیم و خواهیم کرد . از شما میخواهیم که در قسمت نظرات اسم بانوانی که در این مقاله آورده نشده را بیاورید تا در مقالات آینده ، آنها را معرفی نماییم.

منبع : ویکیپدیا

webmaster
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *