راهنمای ساده خرید گیاه مناسب بر اساس علایق و فضای شما

شاید شما هم تجربه انداختن گلدان گل زیبایی که چند وقت پیش خریداری نموده اید در سطل زباله را داشته باشید گیاه زیبایی که روزی به خانه شما آمد بسیار سبز و سرحال بود ولی پس از مدتی کوتاه به اجبار بدلیل پلاسیدگی آن را بیرون انداخته باشید. اینکه گفته می شود باید دست سبز داشته باشید تا گیاهان شما رشد خوبی داشته باشند هیچ ربطی به از بین رفتن یا نرفتن گیاه شما ندارد و باور کنید این تقصیر شما نیست.

شما برای داشتن گیاهان سبز و زیبا نیاز به داشتن مدرک کشاورزی و یا باغبانی ندارید. انتخاب گل و گیاه مناسب شرایط آب و هوائی محل سکونت و شیوه زندگی شما تنها دلیل داشتن گلهای زیبا و باطراوت است.

در حالی که شما یک پنجره شمالی دارید که تنها یک ساعت در روز نورگیر است چرا باید گیاه کاکتوس را برای این چنین محیطی انتخاب کنید که پس از مدت کوتاهی نابود شود.

من قصد دارم در این پست با طرح تعدادی سوال به شما کمک کنم تا بتوانید گیاهان مناسب محیط خود را بشناسید و برای لذت بردن در فضای زندگی خود گیاهان مناسب را خریداری نمائید :

کجا می خواهید گیاه خود را قرار دهید ؟

روی طاقچه پنجره یا روی میز کار

اگر می خواهید دفتر کارتان پر از گل و گیاه باشد باید گیاهانی را خریداری کنید که نور کمی نیاز داشته باشند مانند خانواده گندمی و یا بامبو لاکی. اگر پنجره رو به آفتاب دارید و نورگیر است دنیا به کام شماست و می توانید یه گلخانه پر از گیاهان سبز و باطراوت داشته باشید گیاهانی مانند خانواده آلورا ، کاکتوس و یا کاکتوس های توپی که در یک نقطه پر نور رشد بسیاری عالی دارد.

چه اندازه می توانید گیاهان خود را آبیاری کنید ؟

هر چند روز یکبار خوب است یا تقریباً هرگز

تقریباً همه گیاهان به مقداری آب نیاز دارند اما برخی از آنها به مقدار بیشتری نیاز دارند. ساکولنت ها از آن دسته گیاهان هستند که به مقدار ناچیزی آب نیاز دارند خاک آنها کافیست کمی خیس باشد و وقتی که خاک گلدان بطور کامل خشک شد مجدداً نمناک شود. اما اگر فراموش کار نیستید و می توانید آخرین باری که گلدان گل خود را آبیاری کرده اید به یاد بیاورید می توانید از گیاهان خانواده آگلونما استفاده کنید آبیاری مستمر و منظم باعث رشد فوق العاده این گیاه زیبا می شود.

آیا گیاهان کوچک و جمع جور را دوست دارید یا گیاهان بزرگ و برگ پهن ؟

برگ پهن و بزرگ یا گیاهان جمع و جور

این جادوی تکثیر است : یک قطعه از گیاه مورد علاقه خود را برش دهید و آن را در بستر مناسب بگذارید براحتی تکثیر می شود و می توانید یک مجموعه بزرگ از گیاهان مورد علاقه خود با این روش داشته باشید گیاه یشم ، بگونیا و شمعدانی براحتی از این طریق افزایش می یابند و جزء گیاهان جمع و جور هستند. اما اگر بدنبال یک گیاه بزرگ برای فروشگاه خود هستید می توانید از خانواده فیلودندرون گیاه مناسب خود را انتخاب و خریداری نمائید.

چه چیزی برای شما مهم است : گلهای رنگارنگ یا شاخه و برگهای شکل دار ؟

شاخ و برگ یا گلها

گیاهانی مانند بنفشه آفریقایی ، ارکیده و کالانکوا جزء گیاهانی هستند که در منزل براحتی گل های رنگارنگ می دهند و فضای شما را با گل های خود بسیار زیبا میکنند. اما اگر گیاهانی با برگ های طرحدار و رنگی دوست دارید کالاتیا و پیرومیا گزینه های مناسبی هستند.

آیا می خواهید گیاهان تصفیه کننده هوا داشته باشید یا معطر ؟

گیاهان معطر و خوشبو یا تصفیه کننده هوا

طبق یک تحقیق در ناسا در سال 1989 مشخص شد که برخی از گیاهان قادرند سموم مضر موجود در هوا را جذب نمایند و باعث تصفیه و تمیزی هوا شوند سرخس بستون یکی از بهترین تصفیه کننده های هوا است. اما اگر قصد دارید بوی بد نم و یا غذای داخل منزل را حذف کنید گیاهان با عطر و بوی بسیار جذاب از خانواده اسطوخودوس بهترین گزینه هستند.

فضای نگهداری گل و گیاه شما چگونه است ؟

کوتاه و فضای کم یا بالا و بلند با فضای بزرگ

بعضی از گیاهان بدون نیاز به خاک و بستر کاشت قادر به رشد هستند و به اصطلاح هوازی هستند این گیاهان بدلیل عدم نیاز به گلدان حاوی خاک می توانند براحتی در هر نقطه ساختمان با حداقل فضا قرار بگیرند و رشد نمایند. زیبایی و تنوع رنگ خاصی در این نوع گیاه وجود دارد. اما بسیاری از گیاهان نیازمند بستر مناسب کاشت و گلدان مناسب هستند این بستر خاکی و سایز گلدان براساس نوع گیاه انتخاب می شود. گیاهانی مانند پاپیتال بیشتر به یک سطح مسطح نیاز دارند تا بتوانند براحتی روی آن رشد کنند یا گیاهانی مانند دارسنا نیازمند گلدان بزرگ و فضای نسبتاً بزرگ برای رشد هستند و هر سال نیاز آنها به فضای بزرگتر باتوجه به رشدشان بیشتر می شود.

آیا فضای محل قرارگیری گیاه دکوراسیون خاصی دارد ؟

ساده یا دکوراتیو

اگر در فضای محل قرارگیری گیاه شما از المانهای دکوراتیو استفاده شده و قصد دارید فضای فانتزی داشته باشید حتماً از گیاهان مناسب که بصورت آویز رشد می کنند استفاده نمایید مانند سدوم مورگانیانوم و سایر آویزها. اما اگر می خواهید فضای ساده داشته باشید سعی کنید از گیاهان دارای شاخه و برگ عمودی مانند بنجامین استفاده نمائید.

و اگر می خواهید تمام موارد فوق را یکجا داشته باشید …

پتوس در برابر بی آبی و تاخیر در آبیاری از حساسیت کمی برخوردار است رشد آن می تواند هم بصورت آویز و هم قدی باشد. نور ملایم و کم نیاز دارد گلدان آن زیاد بزرگ نیست و فضای کمی اشغال می کند و همچنین  مقدار کمی باعث تصفیه هوا می شود.

webmaster
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *