حضور گیاهان در آپارتمان ها و منازل

حضور گیاهان در آپارتمان ها و منازل ما یکی از توصیه های مهمی است که از طرف کارشناسان مختلف از جمله روانشناسان و پزشکان و حتی معماران میشود و به همین جهت هم ما در مجله خونمونه به شما  گیاهان مناسب برای آپارتمان  را معرفی میکنیم :

اسپاتی فیلوم

اگر به گل های سوسن علاقه دارید اما نگهداری از آن ها برایتان سخت است، به احتمال زیاد با گیاه «اسپاتی فیلوم» راحت تر خواهید بود. این گیاه زینتی می تواند در شرایط کم نور دوام بیاورد(اگر پنجره ی آپارتمان شما به جای آسمان آبی، رو به روی آپارتمان دیگری است، این

گیاه گزینه مناسبی برای شما است).

اسپاتی فیلوم ها زیر نور لامپ های فلورسنت  نیز رشد خوبی دارند که باعث می شود گزینه ی مناسبی برای سرویس های بهداشتی و دفاتر کار کم نور باشند. این گیاه هفته ای یکبار به آب دادن نیاز دارد.

این گیاهان هوا را از برخی آلودگی ها تصفیه می کنند و به دلیل رطوبتی که تولید می کنند می توانند میکروب‌های هوا که موجب آلرژی می شوند را سرکوب کنند. همچنین این رطوبت، خشکی بینی و گلو در طول شب را از بین می‌برد. بنابراین استفاده از آن ها در فضاهای استراحت مانند اتاق خواب نیز توصیه می شود.

کاکتوس ها

شاید بتوان گفت یکی از کم دردسرترین گیاهان برای نگهداری در آپارتمان کاکتوس ها هستند . کاکتوس ها انواع مختلفی دارند که در اکثریت آنها نگهداری آسان است و میتوان به راحتی از آنها در آپارتمان و منزل مراقبت نمود .

کاکتوس ها زیبایی منحصر به فرد گیرایی دارند که با مدل های مختلف دکوراسیون از سبک های غیر متعارف تا مدرن، هماهنگ می شوند. معمولا آبیاری در کاکتوس ها بصورت هر ده روز یکبار انجام میشود که البته میزان دمای محیط بر دوره آبیاری گیاهان بشدت تاثیر گزار است.

پتوس

شاید یکی از رایج ترین گیاهان در آپارتمان ها بواسطه نگهداری راحت و آسان و کم توقع بودن گیاه پتوس باشد .نور آپارتمان برای این گیاه بسیار مناسب است و یکی از ویژگی های بارز پتوس اینست که اصلا به نور مستقیم نیازی ندارد و در سایه هم میتواند به رشد خود ادامه داده  زندگی کند . این گیاه آبدوست میباشد و باید بصورت مرتب آبیاری شود و نباید در فاصله دو آبیاری پای گیاه خشک شود .

پتوس انواع مختلفی دارد که میتوان به پتوس سبز ، ابلق ، مرمری ، سفید ، لیمویی اشاره کرد .

راهنمای ساده خرید گیاه مناسب بر اساس علایق و فضای شما               

سانسیویریا (گیاه مار یا شمشیری)

این گیاه یکی از سرسخت ترین گیاهانی است که به توصیه مجله خونمونه میتونید داخل آپارتمان نگهداری کنید . زنده ماندن و حیات این گیاه تقریبا در هر شرایطی از مهمترین ویژگی های این گیاه است و میتوان گفت آبیاری زیاد دلیل اصلی از بین رفتن سانسیوریا است .

از دیگر ویژگی های این گیاه این است که در شب اکسیژن منتشر کرده و دی‌اکسید کربن جذب می‌کند و به این صورت هوا را تصفیه می کند و خواب بهتری ایجاد می‌کند. به همین دلیل گزینه ی مناسبی برای استفاده در اتاق خواب است.

 

فیلودندرون برگ انجیری

این گیاه جز رایج ترین گیاهان مورد استفاده در فضای داخلی است که برای آپارتمان نشین ها بسیار مناسب است، به این دلیل که خودش به شما می گوید دقیقاً چه چیزی احتیاج دارد! برای مثال اگر برگ های آن زرد شده است، به این معناست که بیش از حد نور خورشید را دریافت کرده و بهتر است آن را در محیطی با نور غیر مستقیم قرار دهید؛ یا اگر برگ های آن کوچک شده، این به این معناست که نیاز به کود بیشتری دارد؛ می توانید برای حل این مشکل کود مایع همراه با مکمل های غذایی گیاهی در خاکش بریزید. بین هردو بار آب دادن، اجازه دهید 2.5 سانتیمتر بالای خاک (تقریبا به اندازه ی یک بند انگشت)خشک شود.

این گیاه به دوشکل وجود دارد. بالارونده و غیر بالارونده.

فیکوس بنجامین

«فیکوس بنجامین» می تواند تصویری سبز و شادی بخش و طبیعتی که به آن احتیاج دارید را در فضای کوچک آپارتمان شما ایجاد کند.

این درختچه ها را در کنار پنجره ای قرار دهید که نورغیرمستقیم دریافت می کند(برای مثال پنجره های ضلع شمالی) و هرچند وقت یک بار گیاه را بچرخانید تا از یک سمت بیش از حد رشد نکند.

از انواع مختلف بنجامین میتوان به بنجامین ابلق ، بلک ، و سبز اشاره کرد . کافی است تنها هر 4 تا 7 روز آن ها را آبیاری کنید.

قاشقی

این گیاه با برگ های ضخیم و کلفت و در عین حال زیبایی که دارد میتواند گزینه بسیار مناسبی برای آپارتمان شما باشد که از خانواده پیرومیا ها میباشد .در بین دو آبیاری اجازه دهید که سطح خاک خشک شود و از قرار گرفتن در مقابل اشعه نور خورشید از این گیاه مراقبت کنید و نور نیم سایه را در اختیارش قرار دهید .

گیاهان بسیار زیادی هستند که شما میتوانید در آپارتمان خود از آنها به راحتی مراقبت کنید و از فواید داشتن گیاه در منزلتان استفاده کنید که ما در این مقاله به همین چند گیاه بسنده میکنیم و در مقالات آینده به گیاهان بیشتری خواهیم پرداخت .

webmaster
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *