تغذیه مناسب برای مدرسه

همیشه شروع پاییز و اول مهر ماه برای همه ما یادآور خاطرات و دوران شگفت انگیز مدرسه است . شاید الان بچه ها برای مدرسه رفتن بعد از نزدیک به 3 ماه تعطیلی مقاومت نشان دهند ولی میتوان به آنها اطمینان داد که از بهترین روزگاران زندگیشان را سپری میکنند .

یکی از دغدغه هایی که مادر و پدرها علی الخصوص مادران با شروع شدن مدرسه ها دارند بحث خورد و خوراک و چاشت و تغذیه بچه هاست

که در این مقاله سعی داریم به تغذیه مناسب برای بچها بپردازیم تا شاید از دغدغه برخی از مادران کاسته شود .با توجه به ساعت های حضور بچه ها در مدرسه تغذیه مناسب آنها بسیار اهمیت پیدا میکند . چرا که اگر این تغذیه به درستی انجام نشود ممکن است تمرکز دانش آموز را  به کلی مختل کند . و هر چه این تغذیه بهتر  انجام شود خوب طبیعتا بهتر خواهد بود . اولین قدم برای تغذیه مناسب بچه ها صبحانه است شاید برخی از بچه ها بواسطه دیر برخواستن از خواب از خود برای خوردن صبحانه مقاومت نشان دهند .  مخصوصا بچه هایی که سال اول دبستان یا پیش دبستانی هستند  .

تحت هیچ شرایطی بچه ها را بدون خوردن صبحانه راهی مدرسه نکنید . سعی کنید از خوراکی هایی در تمام وعده ها علی الخصوص صبحانه استفاد کنید که فرزندتان آنها را دوست داشته باشند . برای صبحانه از شیر ، تخم مرغ ، لبنیات و عسل  میتوان ترکیبات بسیار خوب و خوشمزه ای برای فرزندان دلبندتان درست کنید . از ظاهر صبحانه برای بچه ها غافل نشوید . سعی کنید ظاهر میزصبحانه ظاهری جذاب باشد تا فرزندانتان با اشتیاق صبحانه را میل کنند .

و اما در زمانی که بچه ها در مدرسه هستند برای هر زنگ تفریح برای تغذیه شان برنامه داشته باشید . شاید بچه ها ترجیح بدهند که از شما پول بگیرند و از بوفه مدرسه چیزی مثل چیپس و پفک و خوراکی های مضر ولی خوشمزه  برای خود بخرند ولی شما سعی کنید با برنامه ای که دارید از این تصمیم منصرفشان کنید .

ساندویچ های خوشمزه :

مثل نان پنیر و گردو ، گاهی کره پنیر یا کره عسل ( ببینید که بیشتر به چه چیزهایی علاقه دارد ) حتی ماست های چکیده خوشمزه

میوه ها :

یکعدد سیب می تواند یک میان وعده بسیار مناسب برای فرزند دانش آموزتان باشد که الیته باید تا میتوانید تنوع ایجاد کنید مثل موز ، خیار ، هویج و حتی انگور یا انار دانه شده که  در ظرف مناسب قرار داده اید.

مغز ها :

بادام درختی ، بادام زمینی ، انواع برگه میوه ها ، توت خشک و نخود و کشمش میتواند به فعالیت بیشتر ذهن دانش آموزان کمک بسیار زیادی بکند .

کیک و شیرینی های خانگی :

بچه ها عاشق شیرینی و کیک هایی هستند که مادرشان در منزل درست میکنند . حتما تا جایی که میتوانید از خریدن کیک های بسته بندی شده بپرهیزید و خودتان در منزل کیک و شیرینی ها را درست کنید و بعنوان چاشتی خوشمزه با فرزندانتان راهی مدرسه کنید و مظمدن باشید که بچه ها ذره ای از کیک های خانگی شما را به منزل برنمیگردانند.

نوشیدنی ها :

گاهی اوقات برای فرزندانتان آبمیوه های طبیعی در منزل تهیه کنید . مثلا شیر موز یا شیر نارگیل و یا آبمیوه های میوه های فصلی . قمقمه های کوچک مناسب که میتوانید راحت در کیف ها و کوله پشتی هایشان جای دهید .

صحبت از نوشیدنی ها شد و لازم شد که این نکته را هم متذکر شوم که از لیوان برای بچه ها فراموش نکنید.

استفاده از ظروف فانتزی

یکی از روش هایی که بچه ها مشتاق به خوردن خوراکی هایی که با خود میبرند باشند اینست که این خوراکی ها را در ظروفی زیبا و فانتزی برایشان آماده کنید. یا حتی آنها را تزیین کنید و با آنها راهی کنید.

امیدوارم که این موارد بتواند به مادران عزیز کمک کند  و بچه هایشان همیشه سالم و سلامت باشند.

webmaster
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *